Hrát lze prakticky čímkoli (Jimi Hendrix používal i zuby), vybral jsem tyto čtyři způsoby. Při výuce hrají moji žáci hlavně bříšky a probíráme i hru trsátkem (bluegrass, solo i doprovod). Nehty používají málokteří, protože péče o ně je poměrně náročná. Já sám používám při hře nehty na nylonové i kovové struny a trsátko při hře na kovové struny.

     Hra bříšky prstů není tak výrazná a některé techniky nelze vůbec použít (tremolo). Jestliže je to možné, doporučuji hru nehty, které upravujeme pilníkem do tvaru, jak je ukázáno na fotografii. Konce nehtů je dobré nalakovat bezbarvým lakem na nehty, pokud možno i z vnitřní strany. Pro opravu nehtů doporučuji soupravu od firmy Savarez (jiná firma nic podobného nevyrábí), nebo kombinaci vteřinového lepidla a hedvábí (mým žákům vše vysvětlím), případně takto: http://www.flamenco.cz/?id=cl/a029_lepeni_nehtu

     Jestliže chceme používat prstýnky, doporučuji značku ALASKA, vidíte je na fotografii. Nemám s nimi osobní zkušenost, ale mohu i tak posoudit, že se s nimi dá hrát poměrně dobře a ruka zůstává nastavena jako při hře nehty, nebo bříšky. Používají se  na kovové, ale možná i na nylonové struny. Tohle jsem našel na YouTube, není potřeba cokoli dodávat (odkaz na youtube, nebo můžete použít video na konci stránky):

https://www.youtube.com/watch?v=Oz-U1Zda1zI

    Hra trsátkem je rovněž velmi zajímavá a zařazuji ji do normální výuky. Trsátko používáme hlavně na kovové struny, ale protože mám do výuky zařazen např. bluegrassový doprovod a hru solo i doprovod trsátkem, můžeme hrát i na nylonové struny, trsátko (plektrum) musí být měkčí, nejlépe nylonové 0,46 – 0,53 mm.